pokazy i warsztaty

chemiczno-fizyczne

ciekawe i praktyczne zajęcia z dziedziny

chemii i fizyki

w formie warsztatów, pokazów lub wykładów

Akademia Nauki i Rozwoju zaprasza nauczycieli oraz uczniów do udziału w pokazach oraz warsztatach z dziedziny chemii i fizyki.  

Gwarantujemy ciekawe i nie zapomniane doświadczenie naukowe. 

Wszystkie nasze tematy dostosowane są do różnych grup wiekowych co pozwala realizować je we wszystkich oddziałach szkół średnich, podstawowych lub przedszkolach.
Zajęcia dla uczniów którzy w programie mają chemię lub fizykę dostosowane są do wymogów Podstawy Programowej.

W ofercie posiadamy: 

Pokazy

 • Godzinne naukowe show chemiczno – fizyczne.

 • Prezentacja interesujących oraz fascynujących eksperymentów. 

 • Zainteresowanie oraz pogłębienie wiedzy z zakresu chemii i fizyki. 

 • Wspaniała zabawa połączona z dużą dawką wiedzy. 

Cena pokazów: 

 • grupa do 30 osób  - 300 zł (powyżej 30 osób każdy kolejny uczestnik 10 zł) 

 • grupa 60 osobowa - 570 zł (powyżej 60 osób każdy kolejny uczestnik 9,50 zł) 

 • grupa 90 osobowa - 810 zł (powyżej 90 osób każdy kolejny uczestnik 9 zł) 

Warsztaty: 

 • Praktyczne zajęcia z dziedziny chemii i fizyki.

 • Dostosowanie tematów do wymogów Podstawy Programowej.   

 • Indywidualna praca uczniów (własnoręczne eksperymentowanie w parach).

 • Małe grupy 15 osobowe - gwarancja zrozumienia tematu.

 • Czas trwania od 45-60 minut.  

Cena warsztatów:  

 • grupa do 15 osób - 300 zł

 • grupa do 30 osób - 400 zł

 

Lista tematów naszych spotkań:

Z dziedziny chemii:
grupy docelowe - przedszkola, szkoły podstawowe i średnie.
 

 • Chemiczne czary mary (pokaz) - Zabieramy uczestników w magiczną podróż do Afryki. Użyjemy soku z gumijagód by szybko pokonać trasę na południe Europy, Pojedziemy ciuchcią parową, odwiedzimy słonie w rezerwacie dzikich zwierząt, rozpalimy ognisko bez użycia zapałek, poznamy kameleona Leona oraz dowiemy się jakie zwierzątko wykluje się ze znalezionych jajek. Na koniec zobaczymy jak wybucha wulkan. A wszystko to przy udziale naszej wyobraźni :) 

 • Chemiczne czary mary (warsztaty) - W trakcie zajęć chemiczno-fizycznych uczniowie samodzielnie, wg wskazówek animatorów, będą wykonywać serię doświadczeń. Poznają m.in. właściwości wskaźników chemicznych, dowiedzą się czym jest chromatografia oraz napięcie powierzchniowe, zbudują lampę lawę oraz wulkan chemiczny i wiele innych. Zajęcia dostosowane do wieku i możliwości manualnych uczestników. 

 • Każdy kwas ma swoje zasady (pokaz, warsztaty) - zastosowanie prostych wskaźników alkacymetrycznych do ustalenia odczynu chemicznego różnych substancji obecnych w naszym otoczeniu. Dowiemy się co to jest odczyn roztworu, skala pH i jak ją określić. Przygotujemy swój własny wskaźnik alkacymetryczny, oraz zbadamy pH produktów codziennego użytku. Potwierdzimy odczyn zasadowy roztworu za pomocą fenoloftaleiny, a także użyjemy papierka wskaźnikowego do określenia odczynu śliny. 

 • Kuchenne rewolucje - chemia na talerzu (pokaz, warsztaty) - Czy wiesz co jesz? Czy potrafisz określić z czego składają się Twoje posiłki? Potrafisz skomponować zdrowe menu? Odpowiedzią na pytania są zajęcia, na których będziemy wykrywać podstawowe składniki pokarmowe takie jak: białka, cukry, tłuszcze. Do przeprowadzenia doświadczeń posłużą odczynniki chemiczne wykorzystywane w tzw. reakcjach charakterystycznych w chemii organicznej. 

 • Razem a jednak osobno (pokaz, warsztaty) - Zaprezentowanie prostych metod rozdzielania mieszanin chemicznych. Poznamy rodzaje metod, oraz zasady rozdzielania. Dowiemy się jak działa oczyszczalnia ścieków, oraz zbudujemy jej model używając różnego rodzaju filtrów. Wyekstrahujemy witaminę A z marchewki oraz spróbujemy powtórzyć doświadczenie Cwieta używając natki pietruszki.

Tematy zajęć w formie pokazów lub warsztatów dla szkół średnich.

 • Wskaźniki kwasowo-zasadowe.

 • Charakter chemiczny tlenków. Kwasy i Wodorotlenki.

 • Amfoteryczny charakter niektórych tlenków i wodorotlenków.

 • Sole - Reakcje otrzymywania i strącania soli

 • Reakcje redoks – reakcje metali z kwasami

 • Pierwiastki bloku d – chrom i mangan

 • Reakcje charakterystyczne w chemii organicznej

Z dziedziny fizyki:

grupy docelowe - klasy 4-8 szkoły podstawowe

 • Gwóźdź gwoździem programu - zajęcia wprowadzają do zagadnień związanych z ciśnieniem, równowagą, elektromagnetyzmem i elektrochemią. Ciśnienie jest obrazowane z wykorzystaniem balonów, cegły i książek. Uczestnicy spotkania sami mogą się także przekonać, jak medytuje fakir. Omawiając ciśnienie atmosferyczne, wspominamy także o konsekwencjach różnego ciśnienia dla wartości temperatury wrzenia wody. W drugiej części zajęć zajmujemy się balansowaniem i uzyskiwaniem równowagi. Wiele gwoździ staramy się umieścić na jednym. Tworzymy ptaka, który przysiada na naszym gwoździu. Staczamy także gwoździe z równi. Budujemy elektromagnes. Badamy odporność naszego gwoździa na różne warunki zewnętrzne (wilgoć, woda destylowana, kwasy, zasady) i sposoby zabezpieczania go przed niekorzystnym wpływem środowiska. 

 • Nie da(j)my się nabić w butelkę – zajęcia skupione wokół powietrza, wody i ciśnienia hydrostatycznego. Powszechnie dostępna butelka typu PET pomoże nam zrozumieć niektóre zagadnienia związane z powietrzem i wodą. Seria doświadczeń pomoże nam odpowiedzieć na pytania jak zważyć powietrze, czy powietrze zajmuje miejsce, czy można je ścisnąć. Nastroimy butelki i zrobimy z nich instrument muzyczny. A potem wskoczymy do wody. Zanurkujemy, wytworzymy wir wodny, pokażemy fontannę Herona. W butelce zrobimy ocean i poobserwujemy ośmiornicę. Butelką wzbijemy się także w powietrze. Ostatni akcent położymy na ekologię i palącą potrzebę lepszej segregacji i większego recyklingu tworzyw sztucznych. 

 • Oszukani przez własne zmysły – zajęcia dotyczą zmysłów wzroku i dotyku. Nasz świat codziennie dostarcza nam wiele bodźców: obrazy, dźwięki, zapachy, smaki. Spotykamy powierzchnie o różnej gramaturze i temperaturze. Wszystkie te bodźce odbierają nasze zmysły by potem mózg, niczym komputer pokładowy, mógł je odpowiednio zinterpretować. Czy zawsze możemy wierzyć własnym zmysłom? Zaczniemy od doświadczeń związanych z naszym odczuwaniem ciepła i zimna. Każdy uczestnik przekona się sam czy może ufać tym odczuciom. Stopimy też kostki lodu i zobaczymy co wpływa na szybkość tego procesu. W swoim otoczeniu poszukamy materiałów, które dobrze izolują i które dobrze przewodzą ciepło. W drugiej części spotkania przyjrzymy się jak i co widzimy. Zrobimy studio filmowe gdzie mogłyby powstać sceny do filmu „Hobit” oraz „Charlie i fabryka czekolady”. Uruchomimy prototyp telewizora – zoetrop. Przygotujemy obrazy anamorficzne, które na naszych oczach staną się trójwymiarowe. 

 • Węglowa futbolówka – zajęcia interdyscyplinarne z pogranicza chemii i fizyki.
  Wiele się dziś pisze i mówi o węglu, o jego wydobywaniu, spalaniu, o problemach górników i ekologów. Na naszych zajęciach przyjrzymy się węglowi w jego najczystszej, pierwiastkowej postaci. Opowiemy o właściwościach różnych odmian alotropowych węgla. Będzie też o piłce nożnej – każdy uczestnik przygotuje dla siebie piłkę. Dowiemy się dlaczego właśnie węgiel i piłka nożna idą ze sobą w parze. 

grupy docelowe - przedszkola, klasy 1-3 szkoły podstawowej.
 

 • Balonowa przygoda - Balony mają różne kształty i rozmiary i są produkowane w całej gamie kolorów. Cieszą oczy i radują serce. Umilają urodziny i inne wesołe uroczystości. Wraz z balonami udamy się w podróż. Podróżować będziemy poprzez powietrze – czasem spokojnie do góry, a czasem odrzutowo. Na różne sposoby powiększymy balon. Odwiedzimy elektro-krainę. Zapewniamy, że żaden z balonów nie ucierpi w tej podróży – pękania nie będzie! 

Doświadczenia z zastosowaniem suchego lodu + 70 zł


Eventy, imprezy specjalne kalkulowane są indywidualnie po przesłaniu do nas zapytania.
 

Prowadzimy regularne zajęcia w szkołach i placówkach. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt w celu przedstawienia indywidualnej oferty.
 

                 

REGULAMIN ZAJĘĆ

Współpracujemy z wykwalifikowaną kadrą naukową: 

dr Jadwiga Zawisza - Puchałka - nauczycielka chemii z wieloletnim stażem.  

Ukończyła studia doktoranckie na Politechnice Śląskiej na wydziale Chemicznym. Prowadziła tam zajęcia z zakresu chemii, biotechnologii i informatyki. Brała czynny udział w konferencjach naukowych oraz ściśle współpracowała naukowo z Instytutem Onkologii w Gliwicach. 

Pasjonatka ciekawostek naukowych.  Prowadzi wiele zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży, dzięki czemu już od najmłodszych lat zaraża uczniów swoją pasją do nauk ścisłych.  

Prywatnie mama trójki dzieci, podróżniczka oraz miłośniczka zdrowego żywienia.  

  

dr Stefania Widuch - Prusiewicz  - zainteresowanie fizyką wyniosła już ze szkoły podstawowej. Wybrała dwukierunkowe kształcenie nauczycieli w zakresie fizyki i chemii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Badania do pracy doktorskiej były prowadzone w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech i Australii. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  

Pracę zawodową związała z Pracownią Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Popularyzowała fizykę m.in. poprzez czynny udział w Osobliwościach Świata Fizyki – cyklu wykładów z pokazami dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.  

Jest członkiem Kolegium Naukowego Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Katowicach. 

Prywatnie mama dwójki dzieci. Często gra w rodzinne gry planszowe. Lubi górskie wycieczki piesze i rowerowe. Kocha muzykę. 

kontakt w sprawie oferty

519 087 717
Opublikowane na stronach internetowych www.akademiazory.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Jesteśmy w Gliwicach

emt kids-min.png
© 2015-2021 Akademia Nauki i Rozwoju

centrum edukacji, korepetycje, matematyka, fizyka, chemia, biologia, język angielski, korepetycje z matematyki, korepetycje z fizykii, biologii, chemii, języka angielskiego, korepetycje, Żory, douczanie z matematyki, fizyki, historii, chemii, biologii, matematyka, fizyka, chemia, biologia, języka angielskiego, przygotowanie do matury, kursy maturalne, kursy komputerowe Żory, nauka programowania, kodowania, zajęcia komputerowe dla dzieci,  akademia kodowania, komputery Żory, kursy dla dorosłych, kursy komputerowe dla seniorów, robotyka, roboty Żory, robotyka dla dzieci, lego mindstorms, lego wedo. Nauka rysunku, rysunek, szkice, malowanie, rysowanie, komiksy, szkice, projekty, projektowanie, wydruki 3d, drukarka 3d, rysowanie postaci. Pokazy fizyczno-chemiczne, warsztaty z chemii, wyklady, eventy, urodziny. Żory, Pszczyna, Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Suszec, Kryry, Pawłowice, Warszowice, Szeroka, Borynia, Świerklany, Szczejkowice. Zajęcia dla dzieci, zajęcia dla młodzieży, zajęcia dodatkowe.

 • Facebook Social Ikona
 • Instagram
 • YouTube Ikona społeczna